Nahoru
Rezervace
Menu

Na kole jižní Moravou: Cyklostezky a slavný Pálavský okruh

Na kole jižní Moravou: Vyjeďte si na Pálavský okruh

Na Pálavě jsou ideální podmínky pro milovníky cyklistiky. Krásné a slunné počasí se báječně doplňuje s cyklotrasami a místní scenérií pálavských vrchů. Na kole se můžete vydat třeba na Pálavský okruh, který měří 41 kilometrů. Čeká na vás nádherná krajina i pamětihodnosti.

Pálava má všechno, co chcete na dovolené zažít. Pavlovské vrchy vám možná připomenou kopce některého středomořského ostrova, na plážích Mušovského jezera si zase budete připadat jako u moře. Na své si přijdete, pokud zatoužíte po dobrém jídle a pití anebo po sportovním vyžití, třeba vyjížďce na kole. Bicykl si můžete přivézt svůj anebo si ho vypůjčit v některé půjčovně.

  • Trasa měří 41 kilometrů a není obtížná. Zvládnou ji i rekreační cyklisti.
  • Nezapomeňte si plavky, ať se můžete vykoupat v nádrži, pokud bude hezky.
  • Vyjet si můžete na delší i kratší trasy. Cyklostezky jsou v okolí dobře značené.

Cyklostezka Pálavský okruh

Cyklisty oblíbenou cyklotrasou na jižní Moravě je Pálavský okruh, který je velmi dobře značený a najet na něj můžete třeba v Pavlově anebo v Mikulově. Tam si můžete kola dovézt a po projížďce si tu dopřát kávu a palačinky nebo zmrzlinu.

Kopec Děvín a Dívčí hrady jsou romantickým tipem na výlet.
Kopec Děvín a Dívčí hrady jsou romantickým tipem na výlet.

Od mikulovského zámku se vydáte po cyklotrase číslo 5044, která vás vyvede nad město do kopečků. Na rozcestí odbočíte doleva do Bavor a sjedete na Stolovou horu. V obci Bavory se napojíte na trasu 5044, která vás přivede do Dolních Věstonic.

Pak projedete kolem Věstonické nádrže, které se také říká Nové Mlýny II. Jestli s sebou máte plavky, můžete se vykoupat nebo si u vody jen tak odpočinout. Následně pojedete do Pavlova po cyklotrase 5043. Odbočíte do Děvína a po cyklotrase 5044 se dostanete zpět do Mikulova.

Cestou narazíte na řadu občerstvení a hospůdek. I tak si s sebou nezapomeňte sbalit vodu a svačinu, kterou si můžete sníst v krásné přírodě.

Zastávky na pálavské cyklotrase

Na Pálavském okruhu potkáte mnoho zajímavého. Už samotný Mikulov vás chytne za srdce. Městečko obklopené vinicemi a kopci je malebné a má dávnou historii, takže jeho střed je památkovou rezervací. Dominantou je zámek. Je tu řada kavárniček a příjemných restaurací.

Na kole se můžete vydat po cyklotrase kolem nádrže Nové Mlýny.
Na kole se můžete vydat po cyklotrase kolem nádrže Nové Mlýny.

Dávnou minulostí tepou i Dolní Věstonice, které prosluly svojí Venuší. Zlákat se můžete nechat i místní nádrží, která vybízí ke koupání a relaxaci u vody. Své kouzlo má samozřejmě i starobylá vinařská obec Pavlov, která vás okouzlí vinařskými domky a vinnými sklípky a kde se můžete také ubytovat . Obci dominují Pálavské vrchy, které si při projížďce na kole můžete nerušeně prohlédnout.

Pálavští vinaři vám dají rádi okoštovat své kvalitní víno.
Pálavští vinaři vám dají rádi okoštovat své kvalitní víno.