Nahoru
Rezervace
Menu

Turistika na Pálavě: Krátká procházka na Děvín s výhledem

Turistika na Pálavě: Krátká procházka na Děvín s výhledem

Z Pavlova je to na Děvín jen kousek. Dvoukilometrová procházka, která vede od penzionu Nad Pavlovem krásnou krajinou, vás pohodlně dovede na vrchol kopce. Odtud budete mít nádherný výhled do okolí.

Děvín je nejvyšší kopec Pavlovských vrchů, Mikulovské vrchoviny i Jihomoravských Karpat. Vypíná se do výšky 550 metrů nad mořem a ční vysoko nad hladinou Novomlýnské nádrže. Protože je z něho kouzelná vyhlídka do okolí, je oblíbeným cílem turistů. Když vám bude přát počasí, můžete dohlédnout i na Brno a Velkou Javořinu.

  • První zmínka o hradu je z roku 1222. Zničili ho Švédové v roce 1645.
  • Děvičky nikdy neměly strážnou věž, což bylo pro hrady v té době typické.
  • Od zříceniny je krásný výhled na Novomlýnskou nádrž i do krajiny.

Dívčí hrady a kopec Děvín

Výšlap na Pavlovské vrchy je dobře značený. Všude jsou turistické ukazatele, proto nemůžete zabloudit. Nejsnadnější je cesta po zelené značce, která vede z vesnice Pavlov. Když už se na Děvín vydáte, zkuste dojít i k Dívčím hradům (Děvičkám) po červené turistické značce.

Pověst o této romantické zřícenině hradu říká, že do hradeb byly zazdívány panny, aby stavbu nikdo nedobyl. Před hradem stojí renesanční dělová bašta se střílnami. Cestou ke zřícenině je odbočka k vyhlídce se zábradlím, tak ji nepřehlédněte a pořádně se rozhlédněte do krajiny.

Výhled z Pavlovských vrchů na vodní nádrž Nové Mlýny je při západu slunce romantický.
Výhled z Pavlovských vrchů na vodní nádrž Nové Mlýny je při západu slunce romantický.

Výšlap na Dívčí hrady a kopec Děvín je pohodový. Zvládnete ho i s dětmi. Z Pavlova je to jen 2 kilometry.

Naučná stezka na Děvín

Pokud se rozhodnete pro delší procházku, vydejte se na naučnou stezku přírodní rezervací CHKO Pálava, která vede přes Děvín, Kotel a Soutěsku. Měří asi 11 kilometrů a má celkem patnáct zastavení. Podle vaší kondice a podle času stráveného kocháním vám zabere asi 4 až 6 hodin.

Naučnou stezku tvoří tři vzájemně propojené okruhy s několika odbočkami k panelům. Ty nemusíte procházet popořadě. Na panelech se dočtete o místní fauně i floře, ale i o historii osídlení tohoto kouzelného místa. Cesta vás zavede i na hrad Děvičky, o kterém jsme se už zmínili.

Z Děvína od Dívčích hradů je nádherný a romantický výhled do okolí.
Z Děvína od Dívčích hradů je nádherný a romantický výhled do okolí.

Poutní místo s kaplí

Jestli se vám výšlapy do Pavlovských vrchů zalíbily, máme pro vás ještě jeden tip na hezké místo. Na rozcestí Perná odbočte doleva a vydejte se do mírného kopce. Po zhruba 600 metrech zahněte ke starému poutnímu místu, kde kdysi stávala kaple sv. Antonína a sv. Pankráce. Místní ji pojali jako poděkování za dobrou úrodu vína. Dnes z ní zbyly jen ruiny. Místo má ale své kouzlo a je z něj pěkný pohled do okolí.

Dívčí hrady jsou tajuplné a rozhodně stojí za návštěvu.
Dívčí hrady jsou tajuplné a rozhodně stojí za návštěvu.