Nahoru
Rezervace
Menu

Ubytování v Dolních Věstonicích? Tipy na dovolenou

Jsou tajemné a krásné, opředené legendami, protkané vinicemi i cyklostezkami. Malá obec na úpatí Pavlovských vrchů a na břehu Novomlýnských nádrží proslula nálezem světoznámé Věstonické Venuše. Oblast kolem Dolních Věstonic ale zaujme i jinak – je tu plno sportovního vyžití, kultury a samozřejmě dobrého vína. Kam se zajít podívat? A kde se ubytovat, když cestujete s dětmi, v páru nebo s partou přátel?

Krajina kolem pálavských vrchů přitahovala lidi od nepaměti. Potvrzují to pradávná tábořiště, hradiště, nejrůznější tvrze a zříceniny. Například v místě pojmenovaném Vysoká zahrada můžete obdivovat zbytky valů velkomoravského hradiště a rozjímat u půdorysu svatyně, na níž dnes stojí kostel svatého archanděla Michaela.

Když na místo přijedete, ani se nelze divit, že se zde lidé rozhodli žít. Příroda je tu přívětivá, podnebí příznivé, teplejší než na jiných místech České republiky. I proto se tady daří vinné révě, a i proto je dnes lokalita vyhledávaná pro dovolenkové aktivity, stejně jako pro firemní teambuildingy. Šance, že, tu v létě zmoknete, je přece jen nižší než jinde v tuzemsku.

Okolí Dolních Věstonic - Děvín, Pálava, Dívčí hrady
Okolí Dolních Věstonic – Děvín, Pálava, Dívčí hrady

Věhlasná Venuše osloví i dnes

Věstonická venuše, Dolní Věstonice
Věstonická venuše, Dolní Věstonice

Hlavním tahákem je samozřejmě Věstonická Venuše. Drobnou sošku bohyně z doby paleolitu neboli starší doby kamenné, uplácal neznámý umělec z hlíny a nadrcené mamutoviny před 25 tisíci lety. Jeho jméno není známé, jeho dílo přetrvalo věky.

Venuši, která je dodnes považována za nejstarší keramické dílo na světě, objevil v roce 1925 tým profesora Karla Absolona, který zkoumal archeologická naleziště v oblasti mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Když se sem vydáte na procházku, budete mít jistotu, že lidé tudy kráčeli před desítkami tisíc let. Víc se pak o nich můžete dozvědět v Archeoparku Pavlov.

Vinné sklípky, kam dohlédnete

Lidé se odjakživa rádi bavili a k zábavě patří dobré pití. Dolní Věstonice tak lákají i vínem, zpěvem, zábavou. Kouzelným místem je Husí plácek neboli Habánské náměstí, kde vinné sklípky obklopují celý uzavřený prostor. Místní vinařství píšou tisíciletou historii a najdete tu několik viničních tratí – Za humny, U kapličky, U třech panen nebo Pod Pálavou. Ochutnat místní víno je opravdu zážitek.

Výhledy, koupání a sport

Aby vás z nekonečného ochutnávání vína nebolela hlava, proložte návštěvu Dolních Věstonic pohybem. Příležitostí je tu víc než dost – ať už dáváte přednost chůzi, výšlapům na kopce, běhu, plavání nebo jízdě na kole, přijdete si tu na své. Rozhodně se vydejte na zříceninu hradu Děvičky. Odtud je to už jen kousek na vrchol Děvín. Koupání si zase užijete u Novomlýnských nádrží a děti můžete potěšit návštěvou aquaparku Aqualand Moravia v nedalekých Pasohlávkách.

Podívejte se na další tipy na výlety, pokud se chystáte na jižní Moravu na dovolenou s dětmi.

Ubytování v Dolních Věstonicích

Abyste si výlet nebo dovolenou naplno užili, nepodceňte včasnou rezervaci ubytování. Dolní Věstonice jsou malou vsí, žije tu necelých tři sta obyvatel, a tak nečekejte hotelové komplexy, ale spíš příjemné penziony se správnou pohostinnou atmosférou. Ubytovat se pak můžete i v okolí Dolních Věstonic, například v obci Pavlov nebo v deset kilometrů vzdáleném Mikulově. Využít můžete i zázemí kempů.

Jedním z oblíbených penzionů v blízkosti Dolních Věstonic je moderní Penzion Nad Pavlovem. Vybírat můžete z osmi nově zařízených pokojů uzpůsobených pro pobyt párů, rodin s dětmi, přátel i kolegů, kteří vyráží na teambuilding. Součástí penzionu, ve kterém se pohodlně vyspí šestnáct hostů, je i vinný sklípek. Zažít tu tak můžete typickou moravskou degustaci vína. Podívejte se, na kdy si můžete rezervovat pokoje.

Pokud hledáte místo, kde se potkáte hlavně s dospělými, zvolte penzion U Josífka, který je koncipovaný jako Adults Only zařízení. I tady mají vinný sklípek a k tomu výhled na Děvín nebo Novomlýnské nádrže. Penzion je umístěný v samotném srdci Pavlova a do Dolních Věstonic to máte jen pět minut autem anebo necelou hodinku pěšky. Procházka přitom vede kolem Novomlýnských nádrží.

A na závěr ještě jeden tip. Ubytování na jižní Moravě si rezervujte včas, zvlášť když cestujete ve větším počtu. V létě bývá už často obsazeno, protože region patří k vyhledávaným dovolenkovým lokalitám.