Nahoru
Rezervace
Menu

Nejlepší vinné sklepy na Moravě jsou v Pavlově

Nejlepší vinné sklepy na Moravě jsou v Pavlově

Ve skleničce zajiskří víno, na talířích na váš čekají místní dobroty – klobásy, uzené, sýry, domácí koláčky, vy se zaposloucháte do povídání o víně, k tomu ještě zahraje cimbálovka. Veselí může začít. Přijďte si ho užít do nejlepších vinných sklepů na jižní Moravě. Hned několik jich najdete ve vyhlášené vinařské oblasti Pavlov u Mikulova.

Kdo má rád dobré víno, ví, že nejlepší je jeho ochutnávka se sklepmistrem ve vinném sklípku. Za touto tradicí přijíždí na jižní Moravu lidé z celé České republiky i ze zahraničí. Oblíbenou lokalitou je Pavlov patřící do mikulovské vinařské podoblasti. Vinice tu zabírají plochu 227 hektarů a tradici výroby vína tu ctí už po staletí.

  • Pavlovské vinice najdete na jižní Moravě. Patří pod Mikulovské vinařství, kde vinice zabírají plochu téměř 5 tisíc hektarů. Celkem je tu 30 vinařských obcí, z nichž Pavlov je na 15. místě co do plochy registrovaných vinic. Funguje tu několik vinných sklípků, je tu naučná stezka a pořádají se tady pravidelné slavnosti a akce (například Léto otevřených sklepů).
Víno s přáteli si nejlépe vychutnáte přímo na Moravě. Ve sklípku nebo ve vinici.
Víno s přáteli si nejlépe vychutnáte přímo na Moravě. Ve sklípku nebo ve vinici.

Vinné sklepy s nej vínem

V Pavlově a jeho okolí se vinná réva pěstuje šetrným způsobem. Vzniká tu také biovíno. Místní půda propůjčuje vínům nezapomenutelnou ovocnou svěžest, typické aroma a kořenitost, kterou má na svědomí vápencové podloží na úpatí Pálavy.


Z odrůd můžete ve vinných sklípcích na jižní Moravě ochutnat především Ryzlinky, Veltlínské zelené, samozřejmě Pálavu, Chardonnay nebo Muškát. Vyberou si i milovníci červených vín – konkrétně tu stáčí Frankovku, Modrého Portugala, Rulandské Modré nebo Svatovavřinecké.

  • Vinařských sklípků v Pavlově je hned několik. Výrobě vína se tady věnuje přes 20 místních vinařů registrovaných u Vinařského fondu. Vína pro svoji vlastní potřebu pak vyrábí i většina rodin z této obce, která má kolem 600 stálých obyvatel.

Návštěva vinného sklípku

Do vinného sklípku na jižní Moravě můžete zavítat jen na návštěvu a ochutnávku vína, ale většina z nich nabízí i pobyty spojené s ubytováním. Jedním z nich je Penzion nad Pavlovem, který má vlastní vinný sklep, kde se pořádají vyhlášené degustace.


Zažít tady můžete soukromou oslavu, rodinnou party, ale i větší firemní akci. K vínům se podávají nejlepší místní sýry a klobásky. K tomu si můžete poslechnout živou cimbálovou hudbu nebo si užít jiný program připravený na míru. Do sklípku se vejde až čtyřicet osob.


Zajít můžete samozřejmě i do dalších vinných sklípků v Pavlově – degustace pořádá například vinařství Georgios Ilias, Vinařství Jan Garčic, Vinařství Pod Pálavou nebo Vinařství Milan Zatloukal. Podívejte se, za jakými dalšími vinaři můžete v Pavlově zavítat.

Vinný sklípek v penzionu Nad Pavlovem je také ideálním místem pro teambuilding nebo svatbu.

Ze sklípku do sklípku

Pavlov se nachází v oblasti, kde se tradice výroby vína ctí už po staletí. Mikulov je vzdálen méně než 10 km.

Vinné sklepy na jižní Moravě poskytují nezapomenutelné zážitky. Můžete si přitom vybrat z koštování na jednom místě a příjemně a v klidu posedět, anebo si užít naučnou stezku po Pavlovských vinicích a vinných sklepech.


Nebojte, ujdete ji i po pár skleničkách vína – měří jen 3 kilometry a čeká vás celkem sedm zastavení ve vinných moravských sklepech. Míjet budete nejen vinné sklípky, ale i naučné tabule, které vás seznámí s místními viničními tratěmi i historií Pavlova a Pálavy. Poznáte tak místa, kde se vína rodí, zrají i vyrábějí.

Ubytování na jižní Moravě

Pokud plánujete dovolenou nebo prodloužený víkend na jižní Moravě, spojte návštěvu vinného sklípku s ubytováním a nechte se okouzlit místní atmosférou. Zpomalíte, užijete si víno, zasmějete se, pobavíte se.

Ubytovat se můžete třeba u nás, v Penzionu na Pavlovem.

  • Pavlov je malebná obec na úpatí Pavlovských vrchů. Leží na jižním břehu vodní nádrže Nové Mlýny. Víno se tu pěstuje po staletí. Lokalita byla osídlená už za doby kamenné. Je tu plno pamětihodností. V roce 1995 byla obec vyhlášená vesnickou památkovou rezervací. Za pozornost stojí třeba kostel svaté Barbory nebo zřícenina hradu Děvičky.